Prawidłowe chłodzenie komputera: Jak zapobiegać przegrzaniu?

Odpowiednie chłodzenie jest kluczowe! Zbyt duże temperatury mogą prowadzić do spadku wydajności lub uszkodzenia komputera. Poznaj wszystkie wskazówki, które pomogą naprawić problemy z temperaturami.

PORADNIK

Adam Kmieć

5/7/20244 min read

black and brown guitar amplifier
black and brown guitar amplifier

Odpowiednie chłodzenie jest niezbędne dla zachowania najwyższej (możliwej) wydajności komputera. Stałe lub chwilowe przegrzewanie się PC może spowodować duży spadek wydajności lub nawet uszkodzenie konkretnych komponentów takich, jak CPU czy GPU. Warto zadbać o swój sprzęt, a ten artykuł podpowie jak to skutecznie zrobić.

Regularne usuwanie kurzu

Nagromadzony kurz w obudowie i na poszczególnych podzespołach skutecznie ogranicza przepływ powietrza wewnątrz obudowy, co w bardzo dużym stopniu wpływa na temperatury całego komputera! Ważne jest, aby regularnie usuwać kurz w celu utrzymania prawidłowego przepływu świeżego powietrza. Jak to zrobić?

Zacznij od wyłączenia komputera i odłączenia go od zasilania. Otwórz obudowę, zdejmując dodatkowe nakładki, które najczęściej skrywają pod sobą filtry powietrza, które należy wypłukać lub przedmuchać, aby pozbyć się zanieczyszczeń. W całym procesie otwierania i rozbierania komputera, należy zwrócić uwagę na podzespoły wewnątrz komputera, aby w żaden sposób ich nie uszkodzić. Pomocne może okazać się użycie sprężonego powietrza w postaci puszki lub dedykowanego do tego zadania mini-kompresora. Podczas czyszczenia nie rozpędzaj wentylatorów strumieniem powietrza do nadmiernej prędkości, ponieważ może to stale uszkodzić łożyskowanie wentylatora.

To zadanie nie powinno sprawić żadnego problemu, jednak musisz zachować szczególną ostrożność, aby w tak samo prosty sposób nie uszkodzić wentylatorów, modułów pamięci, karty graficznej lub innych podzespołów.

Właściwe ustawienie komputera

Ustawienie komputera może mieć wpływ na jego temperatury pracy i wydajność chłodzenia. Ważne jest, aby umieścić komputer w dobrze wentylowanym miejscu, aby miejsca wlotowe lub wylotowe w samej obudowie nie były ograniczone pod względem przepustowości powietrza.

Unikaj umieszczania komputera na dywanach, ponieważ często są powodem generowania większej ilości kurzu, co mocno przekłada się na częstotliwość zatykania się filtrów w obudowie.

Ulepsz chłodzenie komputera

Jeśli po wyczyszczeniu i zoptymalizowaniu przepływu powietrza okaże się, że komputer nadal jest gorący i tym samym traci na wydajności, to być może nadszedł czas, aby rozważyć modernizację systemu chłodzenia. Warto wykonać kilka najważniejszych kroków:

1. Zainstaluj dodatkowe wentylatory w obudowie, jeśli sama obudowa na to pozwala. Dodanie większej liczby wentylatorów może zwiększyć przepływ powietrza wewnątrz obudowy, pomagając skuteczniej wyprowadzać temperaturę z radiatorów i komponentów na zewnątrz. Upewnij się, że wybierasz wentylatory kompatybilne pod względem rozmiaru - najczęściej spotykane rozmiary to 120 lub 140 mm. W niektórych przypadkach może być potrzebny dodatkowy HUB, który pozwoli podłączyć większą ilość wentylatorów.

2. Ulepsz chłodzenie samego procesora. Jeśli korzystasz ze standardowego coolera, który został dostarczony wraz z samym procesorem może mieć spore problemy z zapewnieniem optymalnych temperatur pracy, zwłaszcza przy większym obciążeniu systemu. Warto rozważyć wymianę tego chłodzenia na dedykowane chłodzenie aktywne o większych rozmiarach lub można wybrać coś z chłodzeń wodnych (AiO lub LC). Wszystko zależy od rozmiaru samej obudowy, ponieważ trzeba gdzieś te chłodzenie zmieścić oraz od budżetu, którym dysponujesz.

3. Wymień pastę termoprzewodzącą. Z czasem pasta termoprzewodząca całkowicie traci swoje właściwości przekazywania ciepła. Systematyczna wymiana pasty termoprzewodzącej jest kluczowa do zachowania stałej (dobrej) wydajności termicznej bez względu na to, z jakiego chłodzenia korzystasz. Przyjęło się, że od pół roku, do roku trzeba tę pastę zmienić - lepsze pasty termoprzewodzące później, natomiast tańsze odpowiedniki degradują się szybciej.

4. Wykonaj odwrotny zabieg do podkręcania, czyli undervolting. UV, to proces, w którym celowo obniżane są napięcia, a czasem również zegary procesora lub karty graficznej, w celu efektywnego obniżenia temperatur pracy tych dwóch komponentów kosztem utraty kilku procent wydajności całego sprzętu. Zdarzają się sytuacje, w których obniżenie napięcia wejściowego na rdzeniach procesora o niewielką wartość nawet 0,1 V pozwala obniżyć temperatury od kilku do kilkunastu stopni Celsjusza!

5. Rozważ skalpowanie procesora, jeżeli budowa procesora pozwoli na bezpieczne wykonanie tej usługi. Zdarzają się sytuacje, kiedy może być zainstalowany najdroższy układ customowego chłodzenia cieczą, a temperatury samego procesora są bardzo wysokie lub temperatury pomiędzy rdzeniami są bardzo nierówne - wtedy jedynym rozwiązaniem jest delid. Idealnym testem na sprawdzenie, czy potrzebujesz skorzystać z usługi skalpowania jest sprawdzenie temperatury finów i samego bloku/radiatora w okolicy procesora i parę centymetrów od niego - jeśli czujnik temperatury procesora wskazuje wysokie wartości, a chłodzenie i jego okolice są letnie lub nawet chłodne, to oznacza, że sam procesor ma duże problemy z przekazaniem temperatury, którą sam generuje.

a person playing a video game on a laptop
a person playing a video game on a laptop
black computer tower on white table
black computer tower on white table

Stale monitoruj temperatury

Bieżąca weryfikacja temperatury komputera może pomóc zidentyfikować ewentualne problem z układem chłodzenia lub stanem pasty termoprzewodzącej, zanim spowodują one poważniejsze uszkodzenia. W sieci znaleźć można wiele programów, które pozwolą weryfikować temperatury wszystkich komponentów w czasie rzeczywistym. Chcesz je poznać lub masz pytania - napisz do nas.

Stały monitoring temperatur wpływa nie tylko na dobre chłodzenie, ale często pozwala na zdecydowanie lepszą kulturę pracy przez dużo wolniejszą pracę wentylatorów z powodu niższych temperatur.

Wnioski

Dbanie o chłodzenie komputera ma kluczowe znaczenie dla jego ogólnej wydajności i głośności pracy. Regularne czyszczenie, prawidłowe ustawienie, modernizacja w razie potrzeby i monitorowanie temperatur mogą zapewnić, że komputer zawsze będzie gotowy do działania na najwyższych obrotach.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z przedstawionymi wskazówkami. Dzięki odpowiedniemu chłodzeniu możesz cieszyć się optymalną wydajnością i zapobiec potencjalnym uszkodzeniom spowodowanym przegrzewaniem.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub sugestie, to znajdziesz mnie również na platformie Facebook, która ułatwi nam kontakt 😊