AM4 wiecznie żywy: Nowe procesory AMD na starszą platformę

Pozytywnie zaskakujący jest fakt, jak długo AMD wspiera użytkowników korzystających z najpopularniejszej platfromy.

ARTYKUŁ

Adam Kmieć

6/4/20242 min read

Od premiery socketu AM4 w przypadku procesorów AMD minęło 7 lat. Powtórzę, gdyby ktoś z konkurencji czytał ten materiał - 7 lat! Pomimo tak długiej obecności na rynku tego socketu, AMD zapowiedziało dwa nowe procesory na tą „przestarzałą” platformę. Nadchodzą Ryzen 9 5900XT oraz Ryzen 7 5800XT z podwyższonym taktowaniem względem poprzedników.

Łatwo można zauważyć, że AMD obecnie mocno skupia swoje siły produkcyjne i rozwojowe na platformie AM5, ale jest to firma, która udowadnia, że nie zapomina o posiadaczach poprzednich generacji chipsetów.

W końcu użytkownicy socketu AM4, to ogromna grupa odbiorców, którzy chętniej skorzystają ze zmiany samego procesora w obrębie jednej (posiadanej) płyty głównej, niż zmienią całą platformę na nową, a w tym: płyta główna, CPU, RAM.

Specyfikacja

Mocniejszy model, czyli Ryzen 9 5900XT będzie posiadać 16 rdzeni i 32 wątki w oparciu o architekturę Zen3. Największą różnicą względem Ryzen 9 5900X będzie przyrost rdzeni i wątków właśnie, ponieważ poprzednik ten miał 12 rdzeni i 24 wątki. Dodatkowo modyfikacji uświadczyła również pamięć podręczna, gdyż została ona zwiększona do 72 MB, a samo taktowanie procesora zostało zwiększone do 4,8 GHz przy TDP (ang. Thermal Design Power) równym 105 W.

Poza nowym Ryzen 9, pojawi się również słabszy odpowiednik, czyli Ryzen 7 5800XT, który poszczycić się może 8 rdzeniami i 16 wątkami przy akompaniamencie 36 MB pamięci podręcznej. Taktowanie tego procesora również będzie sięgać 4,8 GHz przy identycznym TDP 105 W.

Jak Ryzen 7 tak i Ryzen 9 mają trafić do sprzedaży już w lipcu 2024 roku.

Ciekawym zabiegiem jest również porównanie, do którego AMD się dopuściło. Na każdym z wykresów można łatwo zauważyć obecność i5 13600KF w porównaniu do Ryzen 7 5800XT, który jest jego bezpośrednim konkurentem oraz i7 13700K, który z kolei jest konkurentem dla Ryzen 9 5900XT. W przypadku obydwóch wykresów pokazana jest przewaga procesorów czerwonych nad niebieskimi, która sięga nawet 12%, co jest sporą różnicą, jeśli do porównania dorzucimy cenę i wydajność pobraną z poszczególnego wata pobranej energii.

Na pochwałę zasługuję czas wsparcia platformy AM4. Niestety tak długie wsparcia jednej platformy na próżno szukać w konkurencji, co działa na sporą korzyść dla AMD. Cała premiera jest świetną informacją dla osób, które mają ograniczony budżet, ale mimo to, chcą poprawić wydajność swojego PC.