Moduły DDR6 nadchodzą: Czy JEDEC zatwierdza prędkości dla nadchodzącej generacji?

Moduły pamięci DDR5 dopiero co zdążyły się zadomowić na rynku i nadal systematycznie wypierają moduły poprzedniej generacji, a już na horyzoncie pojawiają się informacje o kolejnej, czyli DDR6.

ARTYKUŁ

Adam Kmieć

5/23/20244 min read

Cztery moduły pamięci RAM osadzone w płycie głównej
Cztery moduły pamięci RAM osadzone w płycie głównej

Naturalne jest to, że informacje o pamięciach DDR6 prędzej czy później zaczną się pojawiać w sieci. Organizacja JEDEC uchyliła rąbka tajemnicy i do sieci wyciekły informacje o potencjalnych prędkościach modułów kolejnej generacji. Chyba nikt nie spodziewał się, że podobne dane pojawią się w sieci tak szybko, bo zaledwie 4 lata po oficjalnej premierze DDR5 na rynku. W tym artykule dowiesz się czym jest wspomniana organizacja JEDEC i jakimi (natywnymi) prędkościami mają dysponować moduły DDR6.

Czym jest JEDEC?

JEDEC to organizacja, która od ponad 50. lat dosłownie kształtuje przyszłość technologii komputerowej, tworząc standardy dla różnych komponentów komputerowych takich, jak dyski SSD, pamięć Flash, czy właśnie pamięć operacyjna (RAM). Warto tutaj zaznaczyć, że prędkości o których piszę, to prędkości natywne, czyli takie, które wynikają bezpośrednio z parametrów pochodzących od producentów kości DDR (Samsung, Micron i SK Hynix).

Dla przykładu weźmy sobie pamięci Samsung z generacji DDR4. W tej generacji na listach JEDEC znaleźć można wyłącznie prędkości od 2400 MT/s do 3200 MT/s – jest to najwyższa możliwa prędkość według wspomnianej organizacji.

Przykład Samsung:

  • XX-BCRC - 2400 MT/s

  • XX-BCVF - 2933 MT/s

  • XX-BCWE - 3200 MT/s

Nie od dziś wiadomo, że są moduły DDR4 o prędkościach wyższych od 3200 MT/s, bo przecież łatwo można znaleźć moduły o prędkościach 3600, 4000, 4400 i tak aż do 5333 MT/s, którymi chwali się Kingston. Według standardów JEDEC moduły DDR4 nie występują o prędkościach wyższych od 3200 MT/s, a to dlatego, że nie są brane pod uwagę moduły OC, czyli podkręcane przez ich producentów. Na tych listach znajdziemy moduły, które trafiają do serwerów i komputerów osobistych, ale bez predefiniowanych profili OC w postaci profili XMP(INTEL)/EXPO(AMD).

Podobnie jest w przypadku modułów DDR5, przy których maksymalna, natywna prędkość, to 5600 MT/s i od niedawna Samsung pracuje nad nieco szybszymi modułami, które mają się obracać w okolicy prędkości 6400 MT/s. Tak czy inaczej, to wiadomo, że moduły DDR5 OC występują o prędkościach sięgających blisko 9000 MT/s przy różnych opóźnieniach (CL), a rekordy świata przy warunkach laboratoryjnych i z użyciem LN2, czyli ciekłego azotu, to okolice 11-12 tyś MT/s.

Jak już to wszystko udało się wyjaśnić, to mogę przejść dalej od ogółu do szczegółu na temat tytułowej pamięci DDR6.

Co wiemy o pracach nad DDR6?

Użytkownik DarkmontTech na platformie X opublikował slajd, który łudząco przypomina slajdy chyba największej firmy w branży technologicznej - mam tutaj na myśli właśnie firmę JEDEC.

Oficjalne pochodzenie i jego autentyczność w żaden sposób nie została potwierdzona, ale wskazuje on, że szybkość przesyłania danych pamięci DDR6 będzie znacznie wyższa w porównaniu do pamięci DDR5. Będzie zaczynać się od 8 800 MT/s, wzrośnie do 17 600 MT/s, a w dalszych etapach rozwoju ma osiągnąć nawet 21 000 MT/s! Czy to możliwe, że mowa tutaj o aż 21 000 MT/s dla modułów konsumenckich? Najprawdopodobniej tak, ale to w końcowej fazie rozwoju tej generacji.

Pierwsza wersja ma się pojawić jeszcze w 2024 roku i ma być to faza wstępna rozwoju pamięci DDR6. Następnie w 2. kwartale 2025 roku pojawi się poprawiona specyfikacja, czyli prawdopodobnie wspomniane prędkości sięgające 17 600 MT/s.

Pojawienie się modułów o maksymalnej prędkości, czyli 21 000 MT/s nie zostało przewidziane i nie wiadomo, kiedy można się spodziewać modułów o podobnych prędkościach.

W dolnej części slajdu zauważyć można wyznaczone zadania dla dedykowanej grupy, które oparte są o takie tematy, jak:

  • Pojemność modułów

  • Odświeżanie i dostępy do bitów pamięci

  • Ogólne założenia opisujące opóźnienia modułów DDR6

  • Tabela komend (1/0)

  • Ilość i układ pinów wyjściowych w złączach

  • Wiele więcej, które nie są jasne dla niewtajemniczonych w agendę

Ich start lub finalizacja (nie jest to jasne) wyznaczone były na 2. kwartał 2023 roku, więc prace, jeśli nie są zakończone, to na pewno są na zaawansowanym etapie. To tylko jeden slajd, więc pozostaje sporo niedopowiedzeń, ale wyraźnie widać tutaj harmonogram rozwoju i założeń, jakie firma wyznaczyła dla początkowej fazy wdrożenia pamięci.

Podsumowanie

Wiedząc, że pamięci DDR5 mocno zaczynały rozpychać się w rynku dopiero od 2021 roku, to nie wyobrażam sobie, że następca zrobi to samo zaledwie 4 lub 5 lat później. AMD i Intel w DDR5 pokładają jeszcze sporo nadziei i jeszcze jest wiele do odkrycia w tej generacji, a dodatkowo nadchodzą nowe pamięci MRDIMM i MCRDIMM dla rozwiązań serwerowych, które są oparte właśnie na „piątkach”.

Z drugiej jednak strony zrozumiałe dla mnie jest, że przysłowiowy wyścig zbrojeń przybrał na sile, ponieważ według wielu (jest to również moje zdanie) pamięć DDR (Double Data Rate) jest w pewnym sensie zagrożona, ponieważ jeszcze nie wiele się o tym mówi, ale możliwości pamięci nielotnej, czyli takiej, z której nie ulatują dane po odcięciu zasilania, są niesamowite i zaskakująco duże! Są spekulacje, że w okolicy 2030 roku pamięć DDR nie będzie nikomu potrzebna, a jej zadania przejmie na przykład dysk twardy, który zapewni tak duże prędkości zapisu i odczytu, że moduły pamięci RAM będą tylko utrudnieniem, które jedynie co zapewni, to utratę danych, przy zaniku zasilania.

Niebawem więcej informacji na temat pamięci nielotnej.

Jeśli masz jakieś pytania, to napisz – TUTAJ.

Znajdziesz mnie również na platformie FACEBOOK.